♦ PŘÍBĚH AMY SIGIL

Amy Sigil
Amy Sigil
(c) Taboo Media

Za mou kariéru na poli belly dance dávám vinu metamfetaminům. Vyrůstala jsem v Kalifornii a drogy jsem měla k snídani. Po letech experimentování jsem byla připravená na cestu zdravější jak pro mé tělo, tak pro duši. Jednoho dne roku 1997 jsem otevřela brožuru Parks & Recreation v Roseville v Kalifornii a zapsala jsem se do kurzu belly dance pro začátečníky, který vedla Antara Nepa (vlastním jménem Julia Carroll).

Julia Carroll byla tehdy svobodná matka s jedním dítětem, ve věku okolo 45 let. Tančila belly dance více než 20 let a byla ředitelkou The Ottoman Traders z Folsomu v Kalifornii.
Ottoman Traders byla skupina vystupující na různých renesančních festivalech po celé Kalifornii a v části Nevady. Dělali v podstatě všechno, co nedělali Bal Anat nebo Hahbi´Ru. Julia v té době vyučovala ve Folsomu a v Rosevillu. Její výuka byla založena na technice Jamily Salimpour, i když si nemyslím, že Julia studovala přímo u Jamily. Až mnohem později, když jsem studovala formát Jamily Salimpour, jsem si uvědomila, jak blízce byl jejich styl spřízněn. Jednou z Juliiných oblíbenkyň byla Suzanna Vecchio z Colorada. Když se dívám na videa Suzanny, vidím nepochybně Julii! V té době mé jediné reference od Julie byli Suzanna Del Vecchio a John Compton.

Studovala jsem u Julie tři roky a do její skupiny jsem vstoupila v roce 1999. Vystupovala jsem s Ottoman Traders na místních renesančních festivalech, kde jsem tančila své první choreografie (vytvořené Julií), svá první sóla a poprvé v životě jsem tančila na živou hudbu. Pravidelně jsme hráli na prstové činelky, zpívali a bubnovali. Naše oblečení bylo vždy "dobové", z tkaných látek, měli jsme zakrytá břicha a tetování, nosili jsme složité turbany a autentické šperky. Oblečení pro mě bylo skutečnou výzvou a s pomocí Nancy Johnson (další tanečnice z Ottoman Traders) jsem se naučila šít! Mám spoustu legračních historek s šitím…Moje oblíbené okamžiky s Ottomany byly ty s Nancy Johnson.

Amy&Julia
Amy, Julia a The Ottoman Traders

Ottoman Traders netančili žádný druh improvizace. Všechno byla sóla a skupinové choreografie, velmi podobné stylu Bal Anat a Habhi´Ru, tvořící 20-30 minutové představení složené z hereckých výstupů, tance a živé hudby. Julia byla na renesančních festivalech velmi dobrá a její představení byla vždy dobře promyšlená a zcela jistě "dobová". Mé dvě dcery, Tangerine a Plum, chodily na festivaly se mnou, když byly ještě úplně malé.

V době, kdy jsem vystupovala s Ottomany, jsem začala vyučovat. Corine, jedna z tanečnic, pouštěla svoje lekce a hledala učitele, který by ji nahradil. Bylo to v King´s Cheerleaders studiu v Sacramentu, v Carriině tanečním studiu. Strávila jsem asi rok v tomto studiu s mými prvními šesti studentkami, skupinou šestnáctiletých hippie děvčat od řeky. Postupně jsem začala učit další kurzy v Placerville (to je místo, kde jsme Shelly a já začaly spolu pravidelně tančit) a ve své garáži v Citurs Heights v Kalifornii. Během té doby jsme s Julií došly ke vzájemné dohodě, že vzhledem k mému tanečnímu vývoji odlišnému od Ottoman Traders, bude pro mě nejlepší vykročit jiným směrem.

Miluju, když jsem součástí týmu. Prakticky jsem se narodila v týmu. Můj tatínek je pastor, takže jsem MUSELA chodit do nedělní školy. A maminka je sbormistryně, takže…v tomhle týmu jsem hrála taky. Sportovala jsem v týmu, běhala jsem štafetu v týmu, žila jsem s bezdomovci (= v týmu), atd., atd. Takže když jsem odešla od Ottoman Traders, okamžitě jsem se rozhlížela po dalším týmu. Začala jsem tančit se svými studentkami na místních akcích a hledala jsem kurzy skupinového belly dance.

A tehdy jsem narazila na ATS®

FatChance Bellydance
FatChance Bellydance

První ATS® skupinou, kterou jsem kdy viděla, byla Fat Chańce Belly Dance. Naprosto mě to fascinovalo a hledala jsem kurzy někde poblíž. Nejbližší kurzy byly v Davisu v Kalifornii (asi 20 minut od Sacramenta) a vedla je Suzanne Dante, ředitelka Invaders of Heart. Byla jsem u ní asi na čtyřech lekcích, než jsem potkala skupinu přímo v Sacramentu, která se jmenoval Anahata. Anahata byla odnoží Invaders of Heart a vedla ji Patrice Norris. V Sacramentu nevyučovala pravidelné kurzy, ale skupina se scházela na tréninky a společná vystoupení. Patrice mi nabídla místo ve skupině a s tréninkem probíhajícím současně. Ráda jsem nabídku přijala a těšila jsem se na to, že přejdu z jedné vystupující skupiny přímo do druhé a navíc se budu moct naučit ATS®. Tančila jsem a studovala s Anahatou pouze 6 měsíců. Bylo to krátké a rychlé seznámení s ATS®, ale toužila jsem naučit se víc.

A tehdy jsem se seznámila s Shawnou Rai. Shawna tančila s Invaders of the Heart a Anahatou, a když jsem jí potkala, zrovna tančila s Ultra Gypsy. V té době nevyučovala, ale já jsem učila na několika různých místech. Přišla na několik mých hodin a spřátelily jsme se. Brzy po našem seznámení Shawna odešla z Ultra Gypsy a založily jsme Haruspicy Dancecraft (2002 - 2004), společný projekt. Haruspicy bylo duo tančící ATS® a Indian Fusion. Začaly jsme společně studovat Bharata Natyam a Hula. Shawna byla tím, kdo vytříbil moje improvizační schopnosti. Měla v té době více zkušeností s ATS® než já a dokázala zkonsolidovat několik dalších detailů. Odstranila zbytečné kroky a díky ní bylo moje střídání úrovní zřetelnější a techničtější. Tančily jsme spolu 4 roky, vystupovaly se společnými choreografiemi a s ATS®.

World Dance StudioSvoje první taneční studio jsem otevřela v roce 2002 pod jménem WORLD (Womb of Real Life Dance - lůno tance skutečného života). V době jeho otevření se vyučovaly lekce Belly Dance Fusion (učila Amy Sigil), ATS® (učila Shawna Rai), Hula (učila Tyra Simoni), bubnování a africké tance. Studio bylo otevřené 2 roky, od 2002 do 2004. Během té doby Shawna Rai byla naší lektorkou ATS® na plný úvazek a já jsem učila fusionové choreografie. Asi v polovině roku 2004 se Shawna rozhodla opustit studio, své kurzy i Haruspicy. V tomto okamžiku se osud improvizace navždy změnil. Studovala jsem ATS® a vystupovala s ním asi 5 let, ale necítila jsem se oprávněná ho vyučovat. Oznámila jsem studentům a studentkám ve studiu, že bohužel nemohu dál nabízet kurzy ATS®. Všichni naprosto zpanikařili a nechtěli se s tím smířit. Vysvětlila jsem jim, že prostě nemohu učit něco, v čem jsem se necítila autenticky. Milovala jsem ATS®, ale nebyl to "můj" styl výuky nebo pohybu. Tenkrát Shelly řekla: "No tak si udělej vlastní styl a uč nás improvizaci".

V té době Unmata byla mou studentskou skupinou mimo WORLD studio. Jak jsem řekla, miluju, když jsem součástí týmu. Unmata byla první skupinou děvčat, na kterou jsem se s nadějí obrátila… a rozhodla jsem se….Přidám se k Unmatě a musíme naši hru vylepšit! Unmata byla z jiné kategorie než Haruspicy Dancecraft - mnohem sportovněji založená - a tak jsem se rozhodla začít s přepracováním slovníku ATS® tak, aby vyhovoval našemu stylu. Tak jsem věděla, co učím, když jsem začala vyučovat improvizaci.

Rozhodla jsem se pojmenovat náš styl Improvizační tribal styl (ITS) a příštích sedm let jsem přepracovávala nový ITS slovník bez formátování. Chtěla jsem zůstat blízko Tribal stylu názvem, ale také jsem cítila, že nejlepší část tohoto konceptu je improvizace a že by to mělo být též uvedeno v názvu. Po nějakém čase začal ITS přitahovat zájemce i z řad mimo UNMATY a studií Hot Pot. A tak jsem se nakonec rozhodla slovník ITS zformátovat. Pravidlo za pravidlem. Co je správně, co je špatně.

Dnes nabízíme několikrát do roka certifikační programy a máme certifikované učitele po celém světě.

ITS pro mě znamená více než desetiletí uměleckého procesu a experimentování. Je to samostatné, nezávislé zvíře. Dýchající, divoká a nepředvídatelná šelma, kterou budu dál vlastnoručně krmit, dokud se neobrátí proti mně a nezabije mě.

Second Saturday

«Druhá sobota» v Sacramentu v Kalifornii